proje tanıtım dosyası

27 Mart 2024

Proje Tanıtım Dosyası Hazırlayan Firmalar

Proje Tanıtım Dosyası hazırlayan firmalar, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yeterlik Belgesi ile belirlenmiş olan şartları sağlayan ve bu şartları sağlandığını belgeleyerek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvuruda bulunarak, ÇED Yeterlik Belgesi almış olan firmalardır. Proje Tanıtım Dosyası hazırlayan firmalar, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yeterlik Belgesi'nde belirtildiği üzere, en az 5 kişilik bir ekibi barındırmak zorundadır. Bu ekip içerisinde, en az 2 çevre mühendisi ve tebliğde belirtildiği üzere iki farklı meslek mensubu ile yine tebliğde belirtilen meslek grupları içerisinde koordinatör olmaya haiz bir kişi bulunmaktadır.
22 Mayıs 2023

ÇED Süreci – İdari Yaptırım İle Karşılaşmamak İçin Neler Yapılmalı?

ÇED süreci, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin Ek-1 ve Ek-2 listelerinde belirtilen yatırımların, çevresel etkilerinin değerlendirildiği, olumsuz etkilere karşı alınabilecek önlemlerin belirlendiği, yatırımın kapasitesi, teknolojisi, yeri ve kendine özgü girdilerinin alternatiflerinin belirlendiği ve sonucunda bir karara bağlandığı bir dizi işlemlerin bütünüdür.
20 Mayıs 2023

Güneş Enerji Santrallerinin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yükümlülükleri

Bilindiği üzere Güneş Enerji Santralleri (GES) projeleri 29.07.2022 tarih ve 31907 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’ne göre; “Ek-1 Çevresel Etki Değerlendirmesi […]
17 Ocak 2023

Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretimi Başvurularının Teknik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik (Değişiklik: 17.01.2023)

Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretimi Başvurularının Teknik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından değişiklik yapılmış olup, 17.01.2023 tarih ve 32076 sayılı Resmi Gazete’de […]
14 Ocak 2023

Proje İlerleme Raporu Örneği (Formatı)

Proje İlerleme Raporu Örneği ve sürecin nasıl yürütüleceğini belirten, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, 13 Ocak 2023 tarihinde "Proje İlerleme Raporu" konulu bir duyuru yayımladı.
13 Ocak 2023

Lisanssız Elektrik Üretimi İçin 29 Yıllığına Verilecek Hazine Arazilerinin Tam Listesi!!!

Lisanssız elektrik üretimi kapsamında Milli Emlak Genel Müdürlüğü 29 Yıllığına İrtifak Hakkı verilecek arazileri yayımladı. Arazilerin tam listesi!!
3 Aralık 2022

Enerji Yatırımlarında ÇED Süreçleri

Enerji yatırımlarında ÇED süreçleri yeniden mi şekilleniyor? ÇED süreçleri hakkında bilgi almak için - 0312 999 97 94 - TUSAY Mühendislik
1 Aralık 2022

ÇED Süreçlerinde Yatırılacak Harçlar Hakkında (2023 Yılı Harçları Ne Kadar Oldu?)

ÇED süreçlerinde harçlarda ne kadar artış olacak?
8 Ekim 2022

Galvaniz Kaplama – Proje Tanıtım Dosyası – ÇED Gerekli Değildir Kararı

Galvaniz kaplama tesisleri için ÇED Gerekli Değildir kararı alınmasının gerekliliği ve ÇED Yönetmeliği'ndeki yerinden bahsedeceğiz. Ama önce galvaniz kaplama nedir? sorusuna cevap arayalım.
gdpr-image
Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek amacı ile çerezleri kullanmaktadır. Bu web sitesini kullanarak Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.